نخبه پروری

اقدامات عملی مجموعه در حمایت از نخبگان

افتتاحیه

همزمان با فرخنده زاد روز میلاد با سعادت امام علی (ع)، طی مراسم با شکوهی در روز دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ در سالن اجتماعات بانک صادرات استان گیلان، از صندوق نخبگان علمی امام علی (ع) تحت عنوان “جایزه علمی امام علی (ع)” رونمایی شد.
این جایزه با ابتکار بنیاد نخبگان استان گیلان و با همکاری موسسه خیریه امام علی (ع) گیلان و با اهداف زیر تشکیل گردید:
۱- فرهنگ‌سازی به منظور مشارکت خیرین استان در حوزه‌های علم و فناوری،
۲- کمک به ایجاد زیرساخت‌های تحقیقاتی و رفاهی لازم برای پیشرفت نخبگان علمی و استعدادهای برتر،
۳- شناسایی و حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر دانش‌آموزی، دانشجویی و مخترعان کم‌برخوردار با استفاده از ظرفیت خیرین،
۴- اعطای وام‌های بدون بهره و مقرری و بورس تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد کم‌برخوردار،
۵- کمک به تامین تجهیزات و لوازم تحقیقاتی و فناوری مورد نیاز پژوهشگران و محققان کم‌برخوردار،
۶- اعطای جایزه علمی امام علی (ع) به نخبگان و استعدادهای برتر کم‌برخوردار

سخنرانی چهره ها و معرفی ابعاد مختلف این حرکت عظیم

 

در این مراسم با شکوه که جمعی از اصحاب علم و فرهنگ، خیرین، مسئولان استانی، اعضای شورای علمی بنیاد، استعدادهای برتر دانشجویی، دانش‌آموزی و مخترعان، سردبیران خبر نشریات محلی و گزارشگر صدا و سیمای استان حضور داشتند، پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران، آقای مهندس محمدعلی یوسفی مدیر کل سابق استاندارد استان گیلان و عضو هیات مدیره و نایب رئیس موسسه خیریه امام علی (ع) پس از عرض تبریک به مناسبت میلاد مبارک امام علی (ع) به میهمانان و مدعوین شرکت کننده در مراسم و خوشامدگویی به آنان اظهار داشتند: دنیای امروز و به طور کلی مدرنیته امروزی ریشه در سکولار دارد. آنقدر در باوراندن این دیدگاه تلاش شده که همه تاکید می¬کنند به باور غلطشان که اسلام قادر به اداره دنیا نیست و گروهی از روشنفکران این عقیده را دارند که اداره دنیا بر عهده آنها و وظیفه آنها است، اما برای غلبه بر این تفکر، نگاه جدیدی به عقلانیت دینی و فقه حکومتی لازم است که یکی از اقدامات موثر همین پیوندی است که بین موسسه امام علی (ع) و بنیاد نخبگان استان گیلان ایجاد شده است. وی ادامه داد: در خیلی از موارد از همفکری اسم برده می‌شود، ولی در عمل همفکری اتفاق نمی¬افتد. همدلی در عرصه خودباوری و فرهنگ دوستی و باور اجتماعی و همچنین همفکری در عرصه مدیریتی می¬تواند رخ دهد و پیوند همکاری بین بنیاد نخبگان استان گیلان و موسسه خیریه امام علی (ع) می¬تواند سال¬های سال منشا خیر و برکت برای دانشجویان و نخبگان استان باشد.

سپس آقای مهندس موسی زادفلاح مدیر عامل محترم موسسه خیریه امام علی (ع) گزارشی از فعالیت‌های گذشته و جاری صندوق را ارائه کردند. آقای مهندس زادفلاح با اشاره به اینکه دفترموسسه خیریه امام علی (ع) در کنار مسجد حاج مجتهد واقع در خیابان شریعتی رشت مستقر است، برخی از فعالیت¬های مسجد و موسسه خیریه امام علی ( ع ) را برشمردند. در این مسجد علاوه بر فعالیت‌های روزمره، در تمام ایام سال برنامه‌های متعددی اجرا می شود و تنها مسجدی است که دارای پرسنل رسمی می باشد، بعلاوه حدود ۸۰ نفر نیز بصورت داوطلبانه وافتخاری تحت عنوان یاوران مسجد در ایام خاص در مراسم مختلف در امرخدمت رسانی به مردم مشغول هستند . ایشان با اشاره به اطعام افطاری هر شب‌ ماه مبارک رمضان در جلوی مسجد و میدان زرجوب رشت توضیح دادند: هر ساله در ماه مبارک رمضان به طور متوسط حدود ۱۸ هزار نفر از روزه‌داران و میهمانان ماه خدا در قالب “طرح ضیافت” با افطاری پذیرایی می‌شوند و سال قبل چهاردهمین سال اجرای این طرح بود. همچنین در شب‌های قدر حداقل حدود ۵ هزار نفر جمعیت در داخل و جلوی مسجد برای حضور در مراسم شب احیا شرکت دارند . طرح قربانی نیز حدود ۱۰ سال است که در این مسجد اجرا می‌شود و سال قبل بیش از ۱۳۰ راس گوسفند با مساعدت و همکاری مردم ذبح شده و پس از بسته بندی بهداشتی، به تعداد چهار هزار بسته در جلوی مسجد بین مردم توزیع شد و مازاد آن نیز بین مغازه داران در سطح شهر توزیع گردید . در نظر است در سال جاری نیز در روز عید سعید قربان ۳۱۳ راس گوسفند به نیت یاران امام زمان با همکاری شایسته مومنان قربانی شود.

در ادامه مراسم آقای دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان طی سخنانی با تشکر از میهمانان گرانقدر حاضر در همایش و قدردانی از آیت‌الله جوادی گیلانی رئیس هیئت امنای موسسه خیریه امام علی (ع) بابت مساعدت در راه‌اندازی جایزه علمی امام علی (ع)، به اهمیت حمایت از علم و عالم در فرهنگ اسلام پرداخت. همچنین ایشان در بخش دیگری از صحبت های خود فرمودند: تشکیل صندوق خیریه علمی امام علی (ع) اقدامی برای فرهنگ سازی به منظور مشارکت خیرین استان در زمینه علم و فناوری محسوب می‌شود. بنیاد نخبگان استان گیلان اعتقاد دارد که در استان نخبه پرور گیلان تعداد زیادی از مستعدین در قشرهای مختلف دانش‌آموزی، دانشجویی و مخترعان هستند که بنیاد به لحاظ کمبود منابع، قادر به پوشش کافی و وافی آنها نیست و بیم آن می‌رود که تعدادی از استعدادهای برتر در مرحله شناسایی و یا توانمندسازی، هدر رفته و کشور از نعمت وجود این نیروهای بالقوه محروم شود. سابقه مشارکت خیرین پرهمت استان در امور علمی از یک سو و وجود نیروهای انسانی مستعد در استان از سوی دیگر، انگیزه‌ای برای تشکیل یک صندوق به منظور حمایت از مستعدین برتر استان بود که با همکاری صمیمانه یک موسسه خیریه پرسابقه، خوشنام و اعضای موسس برجسته، با نام موسسه خیریه امام علی (ع) امروز قالب تحقق گرفته است. امید است که با راه اندازی این صندوق، که به میمنت امروز با نام “جایزه علمی امام علی (ع)” رونمایی خواهد شد، مستعدین بیشتری تحت حمایت‌های مادی و معنوی قرار بگیرند و خود در آینده بعنوان ذخایر معنوی این صندوق، منشاء خدمت‌رسانی به نسل‌های جوان بعدی شوند.

سخنان حضرت آیت الله جوادی گیلانی

 

در این مراسم همچنین حضرت آیت‌الله جوادی گیلانی استاد محترم حوزه و رئیس هیات امنای موسسه خیریه امام علی (ع)، در خصوص اهمیت علم و عالم از دیدگاه اسلام و ائمه معصومین، خاصه حضرت علی (ع)، مطالبی بیان کرده و در ادامه به ذکر سابقه تشکیل موسسه خیریه امام علی (ع) که از سال ۱۳۷۲ در شهر رشت فعالیت‌های خیرخواهانه خود را شروع نموده است، پرداختند.
ایشان ادامه دادند: هر نعمت به انسان برسد از جانب خداست و بزرگترین نعمت، نعمت ولایت است. وی با تاکید بر اینکه در عالم دهنده و گیرنده وجود دارد گفت در واقع دهنده یکی است و بقیه گیرنده هستند و دهنده واحد خدای واحد است و این دهنده گاهی بدون سوال می دهد چون سیره او وجود و بخشندگی است و می دهد که بدهد نه اینکه می دهد تا بگیرد.ایشان با اشاره به تاسیس موسسه خیریه امام علی (ع) در شب شهادت این امام بزرگوار و پایان مراسم احیا در مسجد خاطرنان کردند که آن شب این تصمیم در واقع اقتدا به امام علی (ع) بود و تعبیری که آن لحظه به من الهام شده بود این بود که کیسه ای که از دوش امام افتاده ما به دوش بگیریم و تاکنون حدود ۲۳ سال است که دوستان ما دارند زحمت می‌کشند و اکنون مقرّ این موسسه خیریه در مسجد حاج مجتهد است.

آقای دکتر سجاد مومنی و آقای مهندس مرتضی‌پور صوفیانی که از استعدادهای برتر استان بوده و با موسسه خیریه امام علی (ع) همکاری دارند نیز در این جلسه به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند. آقای دکتر گنجی نیا، عضو محترم هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت نیز آخرین سخنران این برنامه بود. وی با اشاره به اهمیت نخبگان در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه گفت: انتظار می‌رود بنیاد نخبگان استان گیلان با شناسایی بیشتر افراد نخبه در استان گام‌های بزرگتری بردارد. معمولا همه جا که می‌رویم می گویند گیلان مهد نخبگان است و در کشور و دنیا نیز بسیاری از بهترین و توانمندترین اساتید، جراحان، دانشمندان و هنرمندان گیلانی هستند، پس باید جوانان نخبه را شناسایی، جذب و حمایت کنیم و این موسسه خیریه کار بسیار خوبی را دارد شروع می‌کند، چون فکر برتر نیاز به حمایت دارد تا خلاقیت را به نوآوری و نوآوری را به کارآفرینی تبدیل کند.

مراسم پایانی

در پایان مراسم با اهدای لوح تقدیر به آقایان مومنی و مرتضی‌پور صوفیانی که از سوی موسسه خیریه امام علی (ع) و بنیاد نخبگان استان گیلان تهیه شده بود، از مساعی ایشان در طی مسیر موفقیت قدردانی شد. سپس از نقش جایزه امام علی (ع) رونمایی و به امضای حضرت آیت‌الله جوادی گیلانی و ریاست محترم بنیاد نخبگان استان گیلان و اعضای محترم هیات مدیره و مدیر عامل موسسه خیریه امام علی (ع) و تعدادی از خیرین حاضر در مراسم رسید. حضرت آیت الله جوادی گیلانی در هنگام برگزاری بخش رونمایی، مبلغ پانصد میلیون ریال و تعدادی از مدعوین مبالغ قابل توجهی به صندوق نخبگان علمی امام علی (ع) اهدا کردند. در ضمن حساب شماره ۰۱۱۱۰۹۱۱۰۹۰۰۹ به نام موسسه خیریه امام علی (ع) نزد شعبه خیابان شریعتی رشت (کد ۴۹) مفتوح و به مدعوین معرفی گردید.