مکتب وحی گیلان

آشنایی با مکتب وحی گیلان

مجموعه ی فرهنگی «مکتب وحی استان گیلان» در سال ۱۳۶۲ به پیشنهاد آیت الله جوادی گیلانی و به کمک جمعی از متدینین شهر رشت تاسیس گردید و فعالیت آن به عنوان مرکز مهم علمی – مذهبی در اشاعه ی فرهنگ غنی اسلام و حمایت همه جانبه از آرمان های امام راحل (ره) و رهبر عظیم الشان انقلاب تا کنون ادامه داشته است.

این مجموعه در طول سه دهه با مفاهیم عرشی ، چون چشمه ساری زلال ، با صبوری و بی انتظار می جوشد و زمینه ساز تحولی بزرگ در راستای جذب دل های علاقه مند و تشنه ی معارف و پاسخ به نیازهای فطری آنان از زلال وحی گردید. مجموعه مکتب وحی به پیروی از وصایای انسان ساز حضرت علی (ع) و در پرتو فعالیت های فرهنگی و مذهبی، در لیله القدر بیست و یکم ماه رمضان سال ۱۳۷۲ به پیشنهاد تاسیس خیریه امام علی (ع) که توسط  استاد حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا جوادی گیلانی مطرح گردید به گرمی استقبال نمود و در همان شب پر فیض،موسسه خیریه امام علی (ع) گیلان تشکیل گردید و در سال ۱۳۷۷ با کسب مجوز قانونی ، با شماره ۱۰۵ تاسیس شد. مجموعه مکتب وحی در ادامه راه خود نیز با توجه به اهمیت حمایت از علم و عالم در فرهنگ اسلام تصمیم به حمایت از نخبگان گرفت. اقدامات عملی مجموعه مکتب وحی در حمایت از نخبگان و اهداف این کار را نیز در ادامه می توانید بخوانید.

همزمان با فرخنده زاد روز میلاد با سعادت امام علی (ع)، طی مراسم با شکوهی در روز دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ در سالن اجتماعات بانک صادرات استان گیلان، از صندوق نخبگان علمی امام علی (ع) تحت عنوان “جایزه علمی امام علی (ع)” رونمایی شد.
این جایزه با ابتکار بنیاد نخبگان استان گیلان و با همکاری موسسه خیریه امام علی (ع) گیلان و با اهداف زیر تشکیل گردید:
۱- فرهنگ‌سازی به منظور مشارکت خیرین استان در حوزه‌های علم و فناوری،
۲- کمک به ایجاد زیرساخت‌های تحقیقاتی و رفاهی لازم برای پیشرفت نخبگان علمی و استعدادهای برتر،
۳- شناسایی و حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر دانش‌آموزی، دانشجویی و مخترعان کم‌برخوردار با استفاده از ظرفیت خیرین،
۴- اعطای وام‌های بدون بهره و مقرری و بورس تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد کم‌برخوردار،
۵- کمک به تامین تجهیزات و لوازم تحقیقاتی و فناوری مورد نیاز پژوهشگران و محققان کم‌برخوردار،
۶- اعطای جایزه علمی امام علی (ع) به نخبگان و استعدادهای برتر کم‌برخوردار